Kartki Świąteczne – historia

Kartki, karteczki, kartki świąteczne, kartki internetowe każdy lubi otrzymywać. Są kartkami. Jednym słowem są kolekcjonerami kartek świątecznych. Co by było, gdyby nie było kartek świątecznych , czy kartek internetowych? Skąd się wzięły kartki świąteczne? Pewien Anglik, przerażony koniecznością pisania ogromnej ilości listów z życzeniami świątecznymi, zlecił znajomemu malarzowi wykonanie niewielkiego rysunku, obok którego były wypisane życzenia. Kartka przedstawiająca rodzinę wznoszącą toast została wydrukowana 1000 razy.

To był początek kartek świątecznych. A z biegiem czasu kartki świąteczne zostały zastąpione kartkami internetowymi. No szkoda tylko, że tych pierwszych wysyła się coraz mniej. Kartki internetowe chyba wyprą te naturalne, czasami malowane ręcznie, czasami zrobione z jakichś podręcznych materiałów. Kratki internetowe też można sobie wydrukować. Mają one te przewagę nad kartkami świątecznymi, że okres przekazywania, przesyłania takiej kartki internetowej skraca się do kilku minut.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Tradycyjne kartki świąteczne

Tradycyjne kartki świąteczne maja już ponad 170 lat. Nazwa kartek świątecznych przyjęła się w Polsce około 1900 roku. Stało się to za sprawą Henryka Sienkiewicza. Każdego roku , z różnych okazji wysyłamy kartki. Właściwie dwa razy do roku są to kartki świąteczne, a inne to z racji imienin, urodzin, ślubu, ukończenia 18 lat i jeszcze innych okazji. Zauważyć się daje, że każdego roku wysyłamy mniej kartek świątecznych. Zastępujemy je kartkami internetowymi. W sieci mamy duży wybór kartek internetowych.

Możemy korzystać z kartek internetowych prawie natychmiast, jak zaistnieje taka potrzeba, nie musimy wychodzić z domu, nie musimy za nie płacić. Całe szczęście, że sporo ludzi jeszcze nie przestało posyłać znajomym i rodzinie kartek świątecznych kupionych w kiosku, czy innym sklepie . To Ci, dla których kartki internetowe nie pachną , nie czuć w nich ciepła, a przede wszystkim ręki kogoś bliskiego. Kartki świąteczne pisane ręką kogoś bliskiego, przypominają nam jego obecność, kojarzą się nam ze słowami, które wypowiadał ten ktoś.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Kartki świąteczne z logo dla kogo?

Dziś rola wielu z tych, którzy piszą kartki świąteczne, sprowadza się do podpisania od kogo ta kartka świąteczna jest. Stało się to tak, bo na wielu, żeby nie powiedzieć większości ,kartek świątecznych są już gotowe teksty życzeń. Piszący tylko składa swój podpis na kartce świątecznej i wygląda to , jakby podpisywał dokument. Żyjemy szybko, mamy coraz to mniej czasu i dlatego kartki internetowe są nam bliższe. Nie trzeba chodzić, wybierać, kartki internetowe można napisać w przerwie na drugie śniadanie, w pracy.

Bardzo często bywa tak, że rodzina, przyjaciele, znajomi rozjechali się po świecie, a my w ostatniej chwili przypominamy sobie o kartkach świątecznych. Za mało czasu, by normalną droga doszły, więc siadamy przed monitorem komputera i wysyłamy kartki internetowe. Bajecznie kolorowe pomagają nam wysyłać nieco polskiej, bożonarodzeniowej magii nawet za ocean. Można jednak poszukać we własnym sercu trochę odpowiednich słów, by na nich napisać. Nawet jedno życzenie osobiste na kartkach internetowych , czy kartkach świątecznych może komuś sprawić wiele radości.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Kartki świąteczne dla firm

Twórcy stron internetowych prześcigują się w wymyślaniu coraz to ładniejszych gadżetów. Ma to miejsce również w dziedzinie kartek internetowych. Po co ktoś ma wysyłać normalne kartki świąteczne, czy kartki internetowe, jak może skorzystać z animowanych, internetowych kartek świątecznych. Z racji na nowoczesna formę, tego typu kartki świąteczne i kartki internetowe z animacją stają się coraz bardziej popularne i mają okazję na stałe zapisać się w historii kartek świątecznych. Na pierwszy rzut oka, animowane kartki internetowe i kartki świąteczne wglądają normalnie.

Jest na nich sporo motywów świątecznych i szata graficzna jest utrzymana w konwencji bożonarodzeniowej. Różnica miedzy normalną kartką świąteczną, a animowaną kartką internetową polega na braku statyczności. Sytuacja przedstawiona na obrazku kartki internetowej jest żywa, a postacie tam występujące pozostają w ciągłym ruchu. Zwierzęta machają ogonami, a ludzie uśmiechają do adresata. Ten sposób składania życzeń jest w stanie zainteresować odbiorcę.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Wysyłamy kartki świąteczne

Każdy widzi dookoła siebie, że świat nieustannie się zmienia. W dziedzinie składania sobie życzeń z różnych okazji też dokonano postępu. Do lamusa odeszło prawie składanie sobie życzeń za pomocą tradycyjnych kartek świątecznych. Ich miejsce zajęły wirtualne kartki internetowe. Są one niezwykle nowoczesne i nie sprawiają żadnego problemu z wysłaniem i dostarczeniem. Początek kartkom internetowym dały zwykłe maile, w których składaliśmy życzenia swoim najbliższym lub znajomym.

Początkowo została stworzona internetowa papeteria z choinkami, potem zaczęły powstawać wyspecjalizowane witryny. Użytkownik mógł wybrać sobie z papeterii konkretny obrazek, podobnie jak w kiosku kartkę świąteczną spośród wielu tam prezentowanych a potem mógł skorzystać z gotowych tekstów życzeń lub sam je zredagować. W sieci możemy znaleźć wiele propozycji kartek internetowych. Podobnie jest z tradycyjnymi kartkami świątecznymi. Możemy znaleźć kartki internetowe z grafiką, ale są też kartki internetowe ze zdjęciami.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com